Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanovisko české lékařské homeopatické společnosti

From: "MUDr. Ladislav Fiala" <mudr.ladislav.fiala@quick.cz>

Date: Mon, 13 Feb 2012 22:22:47 +0100

Subject: RE: MUDr. Jozef Hrušovský

 

 

Dobrý den,

ad 1. MUDr. Hrušovský není členem české lékařské homeopatické společnosti.

ad 2 a 3. Homeopat není žádný oficiální titul, takže ho vlastně může používat kdo chce. Co se týče homeopatie, neexistuje v naší republice žádný právní předpis o této metodě. Homeopatický lék je uveden v zákonu o léku. Homeopatie je léčebná metoda, nikoliv obor, tedy homeopaticky může léčit každý, kdo má k léčení oprávnění. Naše společnost nemá vypracovaný žádný zvláštní etický kodex, ani stanovy, jak léčit. Při léčení se homeopatičtí lékaři řídí (nebo by se alespoň řídit měli) obecnými etickými principy. Česká lékařská homeopatická společnost je občanské sdružení, nemá žádné pravomoci, jak někoho řídit, nebo vyřizovat stížnosti. Ani žádný jiný homeopat nemá pravomoci jak např. tento případ řešit. Jediná věc je právní cesta.

ad 4. Přiznám se, že jsem nikde nečetl (možná je to má chyba) co to kvantová homeopati znamená. Homeopatie je jen jedna. Má různé směry, ale to je běžné i v normální medicíně (jeden z mých pacientů byl nešťastný, měl problémy s páteří a nevěděl, co má dělat, protože jeden lékař mu řekl žádný pohyb, druhý řekl cvičit). Podle mého názoru tento termín používá, aby zaujal, že je něčím zvláštním, neobvyklým, protož on neléčí normální homeopatií, ale kvantovou. Já mám svou ordinaci v Nuslích. Představte si, že bych říkal, že léčím např. Nuselskou homeopatií. U některých lidí by to určitě vzbudilo zájem (lidé už takoví jsou) a byli by zvědaví, co že to je za metodu.

Nevím, jestli Vám mé vysvětlení stačí, když ne, dejte klidně další dotazy. Podle svých možností a schopností jsem Vám k disposici.

 

MUDr. Ladislav Fiala

 

předseda výboru ČLHS, o.s.

 

Ještě si dovolím dotaz. Níže uvedená paní – dělá se svými potížemi něco? Nejde tam o nějaké manipulační techniky?

 

 

 

From: "MUDr. Ladislav Fiala" <mudr.ladislav.fiala@quick.cz>

Date: 14. února 2012 08:56:00 GMT+01:00

Subject: RE: MUDr. Jozef Hrušovský

 

Dobrý den,

zatím jen několik málo rad. Lidé, kteří se cítí nějak ovlivněni léčbou Dr. Hrušovského, by s ním měli okamžitě přerušit kontakt. Ale znáte to, ono by to pro někoho mohlo být těžké. Obávám se, že pro některé lidi je manipulace zpočátku únikem, samozřejmě, že se špatným koncem, ale to oni nevědí. (Manipulace má vždy špatný konec, jak pro manipulovaného, tak i pro manipulátora, ten si to poškodí karmicky). Každý máme svobodnou vůli a jsme zodpovědni sami za sebe. Jediný možný způsob je asi právní cestou. Ale to musí nějaký postižený.

Samozřejmě, že i ČLHS se distancuje od podobných praktik, tak jak jsem slyšel od některých lidí, jakým způsobem léčí, tak i my před tímto způsobem léčby varujeme naše studenty a distancujeme se od něho (mám na mysli jen homeopatickou léčbu, nikoliv ostatní praktiky, o kterých nic nevím, ale podle toho, co píší jeho klienti, jsou i tyto praktiky zavrženíhodné).

Pokud byste  měli pocit, že se najednou začínáte chovat jinak, než jste se chovali dříve, nebo že se objevily nějaké potíže, které jste dříve neměli, a tyto potíže by měly časový vztah k vaší aktivitě v tomto směru, dejte mi ihned vědět.

 

Srdečně zdravím

Ladislav Fiala